سایت علمی دوچرخه حرفه ایی
هر ایرانی یک وسیله نقلیه دوچرخه
                                                        
درباره وبلاگ

روزی خواهد رسید که دیگر باید از انرژی های پاک فقط استفاده کرد
برای این کار باید در زندگی خودمان باز نگری داشته باشیم از این رو این وبسایت راه های
بهتر به صرفه تر. شادابانه تر. و تر های دیگر رو برای شما به
معرض عموم و به دیدگان شما تقدیم می کند

ارتباط مستقیم:09165775549
مدیر سایت : sajjad m
نویسندگان
نظرسنجی
شما برای چه کاری از دوچرخه بیشتر استفاده داریدآمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
یکشنبه 22 اردیبهشت 1392 :: نویسنده : sajjad m
[http://www.aparat.com/v/c43hj]
</b>رشته ورزشی سه گانه یا تری اتلون یكی از رشته های المپیكی دارای طرفداران زیاد در جهان است ، این رشته شامل 1500 متر شنا، 40 كیلومتر دوچرخه سواری و 10 كیلومتر دو صحرانوردی است كه به صورت متوالی و پی در پی انجام می شود و از نظر كارشناسان یك رشته ورزشی سخت و طاقت فرسا محسوب می شود از این رو ورزشكاران این رشته را مردان آهنین می نامند.

از آنجا كه علم روز ورزش در این ورزش سه رشته ای بسیار دخیل است و ورزشكاران باید تجهیزات سه رشته ورزشی را در اختیار داشته باشند، یك ورزش پرهزینه نیز محسوب می شود.

تاریخچه ورزش سه گانه در جهان:

نخستین مسابقه سه گانه در سال 1921 در كشور فرانسه با نام مسابقه 3 ورزش برگزار شد كه در آن ورزشكاران 7 كیلومتر ركاب زدند، پنج كیلومتر دویدند و سرانجام 200 متر شنا كردند.

گرچه این حركت ورزشی برای 50 سال متوقف شد اما سرانجام در سال 1972 شروع آن به شكل ورزش دو گانه درمیان سایر ورزش ها دیده شد. در آن سال این مسابقات شامل دو و شنا بود.

چند ورزشكار از سه رشته ورزشی دو و میدانی، شنا و دوچرخه سواری در سال 1974 تصمیم به برگزاری مسابقاتی از تركیب سه ورزشی مذكور در آمریكا كردند.

آنان در شروع نگران بودند كه تعداد شركت كنندگان به حد مطلوب نرسد اما در كمال ناباوری 46 ورزشكار در خط شروع در كنار هم قرار گرفتند.

در سال 1978یك افسر نیروی دریایی ایالات متحده آمریكا زیر شاخه ای از ورزش های سه گانه را معرفی كرد او كه خود شناگر و دونده بود اخبار مسابقات دوچرخه سواری را هم دنبال می كرد و معتقد بود دوچرخه سواران ورزشكارانی قوی و توانمند هستند به همین علت تصمیم گرفت در ادامه حركت 4 سال قبل نوع دشوارتری از ورزش سه گانه را ارائه دهد كه به مسابقه 'مردان آهنین' معروف شد.

در نخستین دوره این رقابت ها 15 نفر شركت كردند كه تنها 12 نفر موفق شدند به خط پایان برسند، اما امروزه بالغ بر سه هزار نفر هر ساله در سرتاسر جهان در این رقابت ها شركت می كنند.

فدراسیون بین المللی ورزش سه گانه

اتحادیه بین المللی ورزش سه گانه با نام (ITU) در سال 1989 در فرانسه تاسیس شد و درآگوست همان سال نخستین رقابت های جهانی این رشته برگزار شد.

هم اكنون ریاست فدراسیون بین المللی ورزش سه گانه بر عهده خانم ماریزول كاسادو از اسپانیا است.

كنفدراسیون سه گانه آسیا نیز در سال 1991 در كره جنوبی تاسیس شد، ریاست این كنفدراسیون كه تا به امروز 19 عضو دارد، برعهده آقای یوكیون سان است.

این بازی ها در سال 2000 وارد المپیك شد. در شروع اعضای اتحادیه جهانی 25 كشور بودند اما در حال حاضر بیش از 140 كشور در آن عضو هستند.

در حال حاضر سه شاخه از ورزش سه گانه با نام سه گانه زمستانی (winter triathlon) ، دوگانه آبی (aquathlon) و دوگانه(duathlon) ، مسابقات جهانی خود را با برنامه ریزی ITU انجام می دهند.

دوگانه آبی چیست(aquathlon

شركت كنندگان در شروع مسابقه باید 5 كیلومتر بدوند و پس از آن دو كیلومتر شنا كنند و با پایان شنا مجددا 5 كیلومتر بصورت متوالی بدوند.

نخستین دوره این رقابت ها در سال 1998 برگزار شد.

مسافت ها در سنین مختلف، متفاوت است

دوگانه چیست (duathlon) ؟

این رقابت شامل 2 بخش دو و یك بخش دوچرخه سواری است.

شركت كنندگان باید 10 كیلومتر بدوند سپس 40 كیلومتر دوچرخه سواری كنند و مجددا 5 كیلومتر بصورت متوالی در مسافت استاندارد بدوند.

مسافت ها در سنین مختلف، متفاوت است

سه گانه زمستانی چیست (winter triathlon

این رقابت شامل دوصحرانوردی، دوچرخه كوهستان و اسكی صحرانوردی است. (شامل 7 تا 9 كیلومتر دویدن – 12 تا 14 كیلومتر دوچرخه سواری كوهستان و 10 تا 12 كیلومتر اسكی صحرایی)

انواع اصلی ورزش های سه گانه:

1- مسافت كوتاه (sprint)

این نوع از رقابت ها كه ساده تر از سایر انواع است شامل 750 متر شنا، 20 كیلومتر دوچرخه سواری و 5 كیلومتر دو است.

2- المپیك

در بازی های المپیك ورزشكاران باید 1.5 كیلومتر شنا كنند و 40 كیلومتر ركاب بزنند و در نهایت 10 كیلومتر بدوند.

3- مردان آهنین

ورزشكاران در این بخش باید 4 هزار و 500 متر شنا ، 120 كیلومتر دوچرخه سواری و 30 كیلومتر بدوند.

ورزش سه گانه در ایران

این رشته از سال 1380 به عنوان كمیته ورزش سه گانه در زیر مجموعه فدراسیون دو و میدانی شروع به فعالیت كرد و در سال 1382 به عنوان انجمن ورزش سه گانه كشور به كنفدراسیون سه گانه آسیا معرفی سپس در سال 1385 سردار محمد علی صبور به عنوان سرپرست فدراسیون ورزش سه گانه منصوب و دربیست و سوم آبان ماه 1385 با اكثریت آراء به عنوان رییس فدراسیون ورزش سه گانه جمهوری اسلامی ایران انتخاب شد و در خرداد 1386 با تلاش فراوان و تدوین اساسنامه مربوطه و ارسال آن به كنفدراسیون سه گانه آسیا به عنوان بیست و یكمین عضو آن كنفدراسیون(ASTC) انتخاب شد.

برگزاری مسابقات و لیگ

یكی از اهداف فدراسیون سه گانه ایران راه اندازی مسابقات لیگ به منظور توسعه و گسترش ورزش سه گانه و همچنین كشف و شناسایی استعدادها و پشتوانه سازی برای تیم ملی بوده است.

در این راستا اولین دوره لیگ ورزش سه گانه باشگاه های كشور در سال 1387 با حضور 11 تیم فولاد گستر تبریز، نیروهای مسلح، فولاد ماهان سپاهان، هیات مازندران، هیات قزوین، هیات قم، تربیت بدنی كردستان،‌ هیات فارس، هیات گلستان، شهرداری زنجان و شهرداری كرمانشاه با بیش از 80 ورزشكار آغاز گردید.

لیگ باشگاهی كشور كه هر ساله شاهد افزایش تعداد تیم های حاضر است در سه دور برگزار می شود.

در سال جاری (1389) تاكنون دو دور از مسابقات در بندر تركمن و بوشهر برگزار شده است و قرار است دور سوم اواخر اسفندماه در بندر عباس برگزار شود.

در این دوره از مسابقات حدود 14 تیم از سراسر كشور حضور خواهند داشت.

كرسی های بین المللی كسب شده

فدراسیون ورزش سه گانه درسال 1386 به عضویت كنفدراسیون سه گانه آسیا درآمده است و اخذ كرسی غرب آسیا و عضویت در هیات رییسه و كمیته های اتحادیه آسیا توسط مسوولان فدراسیون در دست پیگیری و اقدام است.

دكتر شهرام آهنجان مدیرتیم های ملی فدراسیون ‌با شركت موفق در دوره عالی مربیان و مسوولان فنی دركشور مالزی در سال 2010، به عنوان نخستین مدرس رسمی ورزش سه گانه كنفدراسیون آسیا در ایران منصوب شد.

وی در بازی های آسیایی گوانگجو تنها نماینده فدراسیون ورزش سه گانه ایران در بازی های آسیایی گوانگ جو بود كه به عنوان مسوول فنی برگزاری مسابقات از سوی كنفدراسیون آسیا انتخاب گردید كه این موضوع در تاریخ ورزش سه گانه كشور بی سابقه بوده است.

نتایج خوب كسب شده تاكنون

** مسابقات بین المللی سه گانه سنگاپور در رده سنی امید

احسان امینیان موفق شد با كسب ركورد 2/9/2 در مسابقات بین المللی امید های جهان كه در سال 2010 در سنگاپور برگزار شد، به مقام دومی دست یابد و مدال نقره این رقابت ها را به دست آورد.

نوید سلیمی پور دیگر نماینده كشورمان با كسب 2/14/37 امتیاز به مقام چهارم رسید.

**‌ بازی های ساحلی 2010 آسیا

در بازی های ساحلی آسیا كه در سال 2010 در مسقط برگزار شد،‌ تیم ملی ایران با دو ورزشكار در این رقابت ها شركت كرد كه نخستین تجربه حضور در رقابت های آسیایی ورزشكاران ایرانی در رده بزرگسالان محسوب می شود.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


 
   
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو